reklama

Naprieč Egyptom - deň 7

Budíček o siedmej bol oproti včerajšku vítanou zmenou. Dnešný program začína návštevou Hórovho chrámu na ostrove Edfu. V hlavnej svätyni je vystavený obradný čln, ktorý prevážal sochu Hóra k soche jeho manželky Hathor počas rituálu sviatku radostného stretnutia. Chrám bol plný úžasne zachovalých reliéfov. Na vonkajšej stene je v dlhej, takmer až komixovej, postupnosti obrazov znázornený Osiriánsky mýtus. Opisuje ako zlý boh Seth podviedol a zabil svojho brata Osirisa. Ten sa stal kráľom posmrtného sveta a Horus, syn, ktorý ho pomstil, sa stal ochrancom faraónov. V okolí chrámu stále žijú sokoly, symboly boha, ktorému je chrám zasvätený. Svojho pána majú stále v úcte, zabraňujú holubom, aby znečisťovali jeho chrám.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Plachetnica
Plachetnica (zdroj: Branislav Dudáš)

Počas obedňajších horúčav sa naša loď presúvala z Edfu do Kom Omba. Počas transportu sme z našej kajuty zazreli na brehu niečo ako chrám. Urobil som pár fotiek. Miestny sprievodca Bahaa, ktorý nás sprevádzal, mi vysvetlil, že sú to hrobky staviteľov chrámov. V tejto oblasti je ich však tak veľa, že sú nezaujímavé. Nezaujímavé. Behá mi mráz po chrbte, keď si predstavím, aký by to bol poklad u nás na Slovensku.

O piatej naša loď zakotvila v Kom Ombo. Chrám v tomto meste je zasvätený dvom bohom, Hórovi a Sobekovi, čo je nezvyčajné. Chrám je veľmi poničený, pretože kamene z jeho stien použil Muhamad Ali na stavbu tovární. Champolion (ktorý rozluštil hieroglyfické písmo) ho našťastie zastavil skôr, ako ho stihol rozobrať úplne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tomto chráme sa nachádza nílometer, pomocou ktorého kňazi určovali výšku daní. Ak bola hladina Nílu počas záplav nízka, úroda bola malá a ľudia platili nižšie dane. Ak bola hladina príliš vysoká, záplavy zničili úrodu, čiže ľudia tiež platili menej. Ak bola hladina optimálna, úroda bola vysoká a roľníci plnili faraónovu kasu. Súčasťou tohto nílometra je aj jazierko, v ktorom Sobekovi kňazi chovali krokodíly – Sobekove symboly. Nachádzajú sa tu aj krokodílie múmie (v chráme, nie v jazierku). V jednej z miestností Hórovho chrámu sa nachádzal staroegyptský kalendár. Rok mal podľa neho 360 dní, plus päť dní osláv. Niekedy šesť. Celkom presné. Dokonca sú v tom kalendári zaznačené všetky egyptské sviatky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na konci steny, ktorá spájala oba chrámy našli Aliho demolátori tajnú chodbu. Dodnes sa neprišlo na to, k čomu slúžila ani kam mala viesť.

Reliéfy v týchto chrámoch tiež ukazujú lekárske praktiky starých Egypťanov. Dajú sa spoznať záznamy o liečení neplodnosti (viď obrázok), ale aj o operáciách mozgu.

Večer naša loď zakotvila v Asuáne. Posádka tvorená Núbijcami nám od radosti z toho, že sú znovu konečne doma zaspievala a zatancovala niektoré ich piesne počas núbijskej show. Peťovi sa tam nechcelo ísť, tak som išiel sám. Bola to celkom sranda, ale odišiel som skoro. Zajtra nás čaká dlhá cesta do Abu Simbel.

Branislav Dudáš

Branislav Dudáš

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na mlčanie bude dosť času v hrobe.Píšem aj na www.branislavdudas.com Zoznam autorových rubrík:  AbsurdistanCestovanieRecenzieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu