reklama

Majú Slováci šancu stať sa bohatým národom?

Dobytok, dukáty, groše, koruny a eurá. Na to, aby sme ich získali, stali sa bohatým národom, musíme splniť určité kritériá. Niektoré z nich ovplyvniť nevieme a niektoré zrejme nechceme. Pozrime sa čo sme my Slováci dostali do vienka, čo sme si sami vymakali a čo nám ešte chýba.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu

Základom pre rozvoj akéhokoľvek národa sú prírodné a biologické faktory, úzko späté s územím, na ktorom národ sídli. To by malo spĺňať tieto požiadavky:

1. Mierne podnebie so striedaním ročných období zabezpečí minimálne šírenie infekčných chorôb, čím zníži (ale neodstráni) riziko epidémie. Minimálny výskyt extrémnych teplôt zasa udržuje ľudí v činnosti – v celodennej práci nám nebráni horúčava, ani si po šichte nemusíme olamovať omrznuté prsty na nohách.

2. Úrodné územie a zdroje pitnej vody. Múdry muž si síce postavil dom na skale, papriku tam ale určite nevypestoval. A aj keď sa nájdu ľudia, ktorí mi neuveria, v minulosti bolo výhodnejšie vypestovať si zeleninu sám, ako kúpiť si bulharskú. Najmä ak ste pre ňu mali ísť pešo (a nie do hypermarketu). Z tohto ďalej vyplýva dostatok potravín, takže sa ľudia môžu venovať aj iným činnostiam ako zháňaniu gastrolístkov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Rozmanitosť prírody umožní každému robiť to, v čom je najlepší. V lese lovci a drevorubači, na pláňach poľnohospodári, na vode rybári, na betóne bloggeri a za chvíľu máme kvalifikované pracovné sily.

4. Schopnosť rozmnožovať sa (s mierou). Dlhodobo bohatý národ musí živý národ. Vymieraním to ďaleko nedotiahneme (číta to nejaký vlastník pohrebného ústavu?).

Spoločenské faktory:

1. Vzdelanie a technický pokrok – bohatý národ by sa mal naučiť učiť sa a učiť sa. Niekedy aj trochu odpisovať od susedov, ak sa im darí. Treba veriť v to, že veci sa dajú zdokonaliť, že ohňom poháňané stroje pobežia rýchlejšie ako ohňom poháňaní ľudia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Snaha o súkromné materiálne vlastníctvo a jeho ochranu. Ľudia by sa nemali hanbiť za to, že chcú byť bohatší. Tiež by mali mať možnosť odkázať ho svojím potomkom, namiesto toho aby ho napchali do pyramíd, hrobov, nahádzali do mora, alebo spálili – uprednostňovať racionalitu pred náboženstvom (s mierou samozrejme, fanatici pracujú rýchlejšie)

3. Fungovanie podľa spravodlivých zákonov udržiavajúcich disciplínu. Trochu sa to vylučuje so snahou o získavanie bohatstva, niektorí sudcovia by vedeli rozprávať. Verím, že sa to dá prekonať. Zločin nesmie byť výhodnejší ako obchod.

4. Výber lídra na základe schopností a výkonov. Inak to dopadá, tak ako to dopadá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Odstránenie diskriminácie – v konečnom dôsledku, čím viac ľudí pracuje, tým lepšie. Nechajte pracovať ženy a máte dvakrát viac pracovnej sily. Nechajte pracovať deti a máte nekvalifikovanú pracovnú silu s malými ručičkami (to nechceme, neudržia lopatu). Trochu xenofóbie však nie je na škodu: umožňuje odlíšiť sa od iných, byť hrdý.

6. Demokracia s mierou – je normálne, že kto viac pracuje, viac dostáva. Kto má viac rozumu, vidí do veci hlbšie.

7. Schopnosť brániť sa. Kto kradmou rukou siahne na vašu slobodu, kradmou sekerou mu po nej!

8. Nízke dane. To asi nemusím vysvetľovať.

Toto sú podľa mňa hlavné podmienky. Zabudol som niečo? Ak áno, napíšte to do komentárov, prosím. Ako hodnotíte potenciál SR teraz? A dôležitejšia otázka: Ako ho spĺňame?

Branislav Dudáš

Branislav Dudáš

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na mlčanie bude dosť času v hrobe.Píšem aj na www.branislavdudas.com Zoznam autorových rubrík:  AbsurdistanCestovanieRecenzieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu